Anodowanie – najważniejsze informacje o procesie

Anodowanie jest wieloetapowym procesem pokrywania metali cieniutką warstwą tlenków, dzięki czemu stają się one twardsze i odporne na rdzę. Innymi słowy to powierzchniowa obróbka metali polegająca na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku.

Anodowanie ma najczęstsze zastosowanie w przypadku aluminium i jego stopów, jednakże proces ten może obejmować obróbkę niektórych odmian stali, tytanu i stopów magnezu.

Fotografia

Anodowanie stosuje się w trzech celach:

  • w przypadku antykorozyjnego i mechanicznego zabezpieczenia powierzchni metalu,
  • w celach dekoracyjnych – uzyskiwanie charakterystycznej faktury anodowanego stopu aluminium. Dodatkowo, poprzez dodawanie do elektrolitu substancji barwiących, można otrzymać na powierzchni trwałe, nieścieralne kolorowe powłoki. Istotną kwestią dla końcowego efektu może też być charakterystyczna połyskująca powierzchnia przyjemna w dotyku,
  • w celu wytworzenia warstwy izolacyjnej na folii aluminiowej mającej zastosowanie przy produkcji kondensatorów.

W praktyce proces ten ma wpływ na zachowanie wyglądu i odporność na korozję. Chroni powierzchnię przed zanieczyszczeniami, a jednocześnie spełnia wysokie wymagania sanitarne. Ponadto anodowanie stosuje się ze względu na powierzchnię pokrytą powłoką o własnościach izolatora elektrycznego oraz podkład do nałożenia kleju lub farby drukarskiej. Najczęściej proces anodowania przebiega w kolorze naturalnym.

Proces ten składa się z wielu etapów. Każdy z nich jest jednakowo istotny.

Fotografia

Po odpowiednim mechanicznym lub chemicznym przygotowaniu powierzchni oraz jej dokładnym oczyszczeniu przeprowadza się proces elektrolityczny. Konserwacja profili anodowanych nie jest wymagana pod warunkiem utrzymania powierzchni w czystości. Do tego wystarczy użyć wodę z neutralnym detergentem lub benzynę lakową. Rozpuszczalniki nie powodują uszkodzenia powierzchni aluminium, nie są jednak wskazane substancje silnie alkaliczne. Im powłoka grubsza, tym wzrasta jej zdolność do zabezpieczania przed korozją, przebarwieniem oraz ścieraniem. Kształtowanie profili powinno mieć miejsce przed anodowaniem. Wynika to z niskiej podatności powłoki anodowej na formowanie na zimno. Spawanie wykonuje się przed anodowaniem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *